Uważam, że nasze wnioski i uwagi do konsulatacji muszą być konkretne i wskazujące co chcemy zmienić, co wykreślić i przede wszystkim wnioskować o wydłużenie terminu konsultacji.
Dlatego pozwoliłem sobie we współpracy z kolegami Pawłem Waksmundzkim radnym powiatowym oraz Pawłem Cyrwusem Sołtysem wsi Waksmund przygotować formularz uwag do audytu, który będzie miał charakter bardziej szczegółowy i będzie uzupełniał formularz przygotowany przez Gminę.
Jeśli ktoś już wcześniej podpisał gminny formularz może również podpisać ten przygotowany przez nas.
Wersja dla mieszkańców obszaru karty Gorce czyli: Nowy Targ, Waksmund, Łopuszna, Ostrowsko, Harklowa, Szlembark, Knurów, Obidowa, Klikuszowa, a także cześć gorczańska gmin Czorsztyn oraz Krościenko i Ochotnica.
Imię i nazwisko: ……………………………
ul. ………………………………………….
miejscowość: 34-431 Waksmund
UWAGI DO PROJEKTU AUDYTU KRAJOBRAZOWEGO WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO ( AKTU PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO) ZŁOŻONE W TRYBIE KONSULTACJI SPOŁECZNYCH TEGO AKTU
W ZAKRESIE KRAJOBRAZU PRIORYTETOWEGO KOD KRAJOBRAZU: 12-513.52-10 GORCE ORAZ OBSZARU KRAJOBRAZU NIEPRIORYTETOWEGO 12-513.52-008.
Wnioski(uwagi):
1. Wydłużenie okresu konsultacji do końca grudnia 2024 roku
Uzasadnienie:
Ogłoszenie konsultacji w drugiej połowie wakacji, w okresie urlopowym z tak , krótkim , ledwo ponad miesięcznym terminem na zgłaszanie uwag przy jednoczesnym braku szeroko pojętej kampanii informacyjnej w tym zakresie jest daleko niewystarczające.
Tym bardziej, że przy tak rozbudowanym i trudnym w odbiorze społecznym akcie prawnym, ale i w wyszukiwaniu informacji dotyczących konkretnych obszarów i działek, jednocześnie tak poważnym ograniczeniom jakim jest ten dokument, brak szeroko zakrojonych konsultacji i publikacji map i zagrożeń w zakresie poszczególnych gmin powoduje u Mieszkańców poczucie , iż kolejny raz próbuje się podejmować decyzje bezpośrednio ich dotyczące, z pominięciem ich udziału.
2. Ograniczenie karty krajobrazu priorytetowego Kod krajobrazu: 12-513.52-10 Gorce do obszaru Gorczańskiego Parku Narodowego oraz obszaru Natura 2000,
3. Poszerzenie obszaru krajobrazu niepriorytetowego 12-513.52-008 do granicy obszaru GRANICY OBSZARU GPN, SKARBU PAŃSTWA W ZARZĄDZIE LS oraz NATURA 2000 z zapisem: “Planowanie i dokonywanie zmian w zagospodarowaniu przestrzennym winno być ukierunkowane na kształtowanie równowagi pomiędzy ze środowiskiem przyrodniczym i kulturowym a potrzebami Mieszkańców, zgodnie z zapisami, określonymi w Uchwale Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie OChK.”
Uzasadnienie:
Próba zrównania poziomu ochrony i ograniczeń terenów Gorczańskiego Parku Narodowego, stanowiących własność Skarbu Państwa (czyli nas wszystkich), i przeznaczonych ustawowo do działań ochronnych do terenów w całości prywatnych, położonych poza Parkiem, należących od zawsze do Mieszkańców Podhala, często okupionych ciężką pracą ich przodków, często składających się z działek, na których nasi dziadkowie lub pradziadkowie sadzili las, które często sami kupili, działek, które dziś są w normalnym użytkowaniu leśnym i gospodarczym, działek, które nie mają żadnej formy ochronnej jest ogromnym nadużyciem, działaniem wysoce niewłaściwym i ograniczeniem naszego konstytucyjnego prawa własności, na które nigdy nie będzie zgody.
Mamy prawo, żyć i rozwijać się na naszych terenach, gdzie już dziś ze względu na istniejące ograniczenia z zakresu ochrony środowiska (5 obszarów chronionych) mamy ogromne problemy z budową domów, prowadzeniem działalności gospodarczych i rozwojem naszych małych ojczyzn.
Od lat wprowadza się kolejne ograniczenia na naszych własnościach prywatnych, uzasadniając to ochroną przyrody mamiąc nas jednocześnie mglistymi i nigdy niespełnionymi obietnicami rekompensat za ograniczenie naszego konstytucyjnego prawa własności.
Z jednej strony zakazuje się nam zabudowy w dolinie rzek takich jak Dunajec wprowadzając coraz szersze strefy zagrożenia powodzią, a drugiej strony próbuje się nam coraz bardziej ograniczyć możliwość zabudowy na terenach położonych wyżej i bliżej granicy lasu, ale odległych od obszarów chronionych takich jak GPN ponad 8km w linii prostej.
Próbuje się nam ograniczyć prawo do ścinki drzew posadzonych przez naszych dziadków i pradziadków, a jednocześnie widzimy jak na terenie Lasów Państwowych czy Gorczańskiego Parku Narodowego wycinane i sprzedawane ogromne ilości lasu. Jak to jest możliwe?
W sposób stanowczy wyrażamy dezaprobatę i sprzeciw wobec każdej próby wprowadzenia takich rygorów prawnych, które w rzeczywistości będą odbierać nam prawo do dysponowania naszym własnym gruntem a prawo własność sprowadzać wyłącznie do formalnego wpisu i uwidocznienia właściciela w dziale drugim księgi wieczystej, z jednoczesnym pozbawieniem tegoż właściciela możliwości decydowania o przeznaczeniu gruntu prawu własności podlegającemu.
W PRZYPADKU BRAKU ZGODY NA ZMIANĘ OBSZARÓW KART WSKAZANYCH WYŻEJ wnioskuję (składam uwagi) o:
1. Wykreślenie z rekomendacji obszaru karty Kod krajobrazu: 12-513.52-10 Gorce zapisu “Zaleca się niedopuszczenie do lokalizacji zabudowy na śródleśnych polanach i bezpośrednio przy linii lasów”
2. Wykreślenie z rekomendacji obszaru karty Kod krajobrazu: 12-513.52-10 Gorce zapisu : “Rekomenduje się wzmocnienie ochrony prawnej pasma Lubania”
3. Wykreślenie z rekomendacji obszaru karty Kod krajobrazu: 12-513.52-10 Gorce zapisu :Rekomenduje się niedopuszczenie rozbudowy sieci drogowej i wzmożenia ruchu kołowego do istniejącej i planowanej infrastruktury turystycznej.
4. Zmianę zapisu rekomendacji obszaru karty Kod krajobrazu: 12-513.52-10 Gorce“ Zaleca się zachowanie w stanie naturalnym lub półnaturalnym najcenniejszych pod względem przyrodniczym ekosystemów leśnych oraz najstarszych (ponad 100-letnich) drzewostanów, szczególnie w lasach posiadających status lasów ochronnych.” na treść “Zaleca się zachowanie w stanie naturalnym lub półnaturalnym najcenniejszych pod względem przyrodniczym ekosystemów leśnych oraz najstarszych (ponad 100-letnich) drzewostanów, szczególnie w lasach posiadających status lasów ochronnych, w odniesieniu do terenów Gorczańskiego Parku Narodowego oraz terenów Skarbu Państwa będących w dyspozycji GPN lub Lasów Państwowych. W przypadku lasów prywatnych zapis powyższy nie obowiązuje”
5. Zmianę zapisu rekomendacji obszaru karty Kod krajobrazu: 12-513.52-10 Gorce na treść: “Należy uniemożliwić niszczenie przyrody (żywej i nieożywionej) powodowane przez rekreacyjno-sportowe poruszanie się pojazdów mechanicznych (silnikowych) a także wykorzystywanie dróg turystycznych i szlaków pieszych dla uprawiania sportów motorowych, w odniesieniu do terenów Gorczańskiego Parku Narodowego oraz terenów Skarbu Państwa będących w dyspozycji GPN lub Lasów Państwowych.
6. W przypadku lasów prywatnych poza terenem GPN i LP rekomenduje się zakaz poruszania się pojazdów mechanicznych (silnikowych) w celach sportowych.
7. Zmianę zapisu rekomendacji obszaru karty Kod krajobrazu: 12-513.52-10 Gorce na treść: “Rekomenduje się utworzenie parku kulturowego obejmującego polany reglowe i szałasy w Gorcach (ochrona tradycji pasterskich, jako element dziedzictwa kulturowego regionu).” na treść: “Rekomenduje się utworzenie parku kulturowego obejmującego polany reglowe i szałasy w Gorcach (ochrona tradycji pasterskich, jako element dziedzictwa kulturowego regionu) w odniesieniu do terenów Gorczańskiego Parku Narodowego oraz terenów Skarbu Państwa będących w dyspozycji GPN lub Lasów Państwowych. W przypadku lasów prywatnych zapis powyższy nie obowiązuje”
8. Zmianę zapisu rekomendacji obszaru karty Kod krajobrazu: 12-513.52-10 Gorce : “Zaleca się niedopuszczenie do powstania obiektów, budowli lub instalacji negatywnie dominujących w krajobrazie usytuowaniem, agresywną formą, kolorem, stylistyką lub gabarytem” na treść: “ zaleca się by nową zabudowę zaleca się wkomponować w istniejące otoczenie, rzeźbę i krajobraz.
9. Zmianę zapisu rekomendacji obszaru karty Kod krajobrazu: 12-513.52-10 Gorce : “Inwestycje związane z zagospodarowaniem turystycznym i rekreacyjnym należy projektować i realizować jako wkomponowane w krajobraz, o minimalistycznych formach i zakresie (programie funkcjonalnym), spójnej stylistyce i wykorzystujących naturalne materiały” na treść: Inwestycje związane z zagospodarowaniem turystycznym i rekreacyjnym należy projektować i realizować z dostosowaniem do naturalnego charakteru krajobrazu.
Jako osobę do kontaktu i mojego pełnomocnika do sprawy petycji (uwag) do Sejmiku i Marszałka Woj. Małopolskiego ustanawiam:
Pana Pawła Cyrwusa Sołtysa Wsi Waksmund , 34-431 Waksmund , ul. Nowotarska 263,
Pana Pawła Waksmundzkiego Radnego Powiatowego , Waksmund, ul. Podtatrzańska 28B,
Pana Marcina Kolasę , Waksmund , ul. Słoneczna 41,
Adres do korespondencji: Paweł Cyrwus, Waksmund, ul. Nowotarska 263
Telefony kontaktowe: 605 698 360, 608 502 981
……………………………
PODPIS