Audyt krajobrazowy wraca
poświęciłem temu tematowi trochę czasu i poniżej przedstawiam porównanie zapisów projektu audytu krajobrazowego w stosunku do innych obszarów w Małopolsce, podobnych przyrodniczo.
Z analizy porównawczej ( karty Gorce, a karty Podgórze Tatrzańskie, kart Jaworzyna Krynicka i Pieniny) wyraźnie widać, że:
- najbardziej rygorystyczne zapisy są w obszarze Gorce (miasto Nowy Targ ,m.in.Kowaniec, Buflak, gmina Nowy Targ, Gmina Ochotnica, gmina Krościenko, gmina Czorsztyn i gmina Niedźwiedź, gmina Rabka), i Pieniny części zapisów w innych rejonach nie ma,
- mniej restrykcyjne zapisy są nawet na obszarach położonych na terenie TPN ( nie w otulinie, ale na obszarze TPN!!!)
- obszar Gorce to największa karta, ogromna, nieporównywalna z żadną inną, nawet TPN jest podzielony na kilkanaście różnych kart,
- na obszarze Gorce próbuje się zrównać poziom ochrony na terenie Gorczańskiego Parku, z poziomem otuliny parku w całości należącym do osób prywatnych, który schodzi praktyczne do naszych wsi, to ogromne nadużycie , bo inny status ochronny jest parku, a zdecydowanie inny otuliny, która nie ma żadnych funkcji ochronnych i prawnych sama w sobie, ale uważam, że to kolejne celowe działanie by nas ograniczać,
- rygorystyczne zakazy odnośnie inwestycji turystycznych, punktów widokowych, są u nas a w innych rejonach turystycznych albo ich nie ma albo są dużo bardziej łagodnie opisane
- nigdzie w analizowanych przeze mnie obszarach nie ma zakazu takiego jak wprowadzony u nas czyli „Zaleca się niedopuszczenie do lokalizacji zabudowy na śródleśnych polanach i bezpośrednio przy linii lasów” czyli de facto zakaz budowy domów przy lini lasów np. na Wielkiej Górze w Waksmundzie o bacówkach na polanach nie mówiąc!!!
- wskazane zapisy spowodują w praktyce brak możliwości turystycznego inwestowania w Gorcach, gdzie nie powstała od wielu lat żadna nowa stacja narciarska, na terenie Gminy Nowy Targ nie ma żadnej, w mieście Nowy Targ 2 wybudowane wiele lat temu, jedna w Gminie Czorsztyn i tyle ( w powiecie tatrzańskim kilkanaście stacji, w okolicach Krynicy Muszyny również i planowane kolejne). Pytanie czy to przypadek że u nas wprowadza się zapisy które powstanie stacji ograniczą do minimum?
- zapisy spowodują również brak możliwości budowy wież widokowych, w tym również planowanej wieży na Łapsowej Polanie w Nowym Targu, Pyzówce, czy rozwoju tras narciarstwa biegowego ratrakowanych, m.in. Obidowa.
Należy też dodać iż rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 stycznia 2019 r.w sprawie sporządzania audytów krajobrazowych, mówi , wyraźnie, iż „liczba wskazanych krajobrazów priorytetowych nie może być mniejsza niż 5% wszystkich krajobrazów w województwie lub powierzchnia wskazanych krajobrazów priorytetowych nie może być mniejsza niż 5% powierzchni województwa, a projekcie audytu obszary priorytetowe na terenie Małopolski to pewnie około 30% (patrząc na mapkę https://mapymalopolski.pl/…/miip/audyt_krajobrazowy/… ), oczywiście w większości na terenie Podhala i Pienin.
Powstaje też pytanie czy ktoś wcześniej w taki sposób ten dokument przenalizował, szczegółowo i porównawczo?
Czy zrobili to nasi przedstawiciele w województwie małopolskim? Czy widzieli jak wypadamy jako gminy gorczańskie, pienińskie i powiat nowotarski w tych zapisach?
Wątpię szczerze, a potem się budzimy i jest problem, bo nic się nie da, pozdrawiam
strona o audycie: